HAKKIMDA

Alper Almelek 1971’de dünyanın en güzel şehri olarak nitelediği İstanbul’da doğmuştur.

University of Southern Maine ve Sonoma State University’de Siyasal Bilimler ve Müzik eğitimi (Opera Şarkıcılığı ve Piyano) görmüştür.

1995’te yurda dönüşü ertesinde 11 yıl boyunca aile işinde çalıştıktan sonra Siegwerk Corporation’ın Türkiye Genel Müdürü ve Ortadoğu İş Direktörü olarak 2006’dan itibaren 8 yıl boyunca görev yapmıştır.

2014 yılından beri Almelek A.Ş.’nin (www.almelek.com) ve joint-venture ortaklığı olan Vamatco A.Ş.’nin (www.vamatco.com) Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Eğitim hayatının son döneminde Almelek, Sabancı Üniversitesi’nde Executive MBA okumuş ve Ocak 2016’da mezun olmuştur. Bu eğitimin bünyesinde Massachusetts Institute of Technology (MIT) Boston’da Girişimcilik ve Liderlik sertifika programına katılmıştır.
Arkasından ise Said Business School, University of Oxford‘da ‘Organisational Leadership’ branşında tezli ve 1 yıl yarı zamanlı Postgraduate Diploma programından 2017 Ekiminde Üstün Başarı (Distinction) ile mezun olmuştur. Tezini Türkiye’den seçtiği 10 Holding’in sahipleriyle yaptığı görüşmeler üstünden ‘Aile şirketlerinde kuşaktan kuşağa görev değişimi’ üzerine yapmıştır.

Bunun yanısıra Sosyal Sorumluluk Projesi olarak kendi kurduğu arama motoru Almelek Kitap İndeksi’nin (www.kitapindeksi.com) içerik sağlayıcısıdır.

Almelek, turizm üzerine ‘Ağırlamanın Püf Noktaları’ ve ‘Istanbulite’, iş mizahı üzerine de ‘İş’te Kahkaha’ kitaplarını kaleme almıştır.

Almelek aynı zamanda bestecidir ve şarkıcıdır. 2015-2016-2017 döneminde bestelemiş olduğu William Shakespeare’in sonelerini, piyanist Oğuz Kasap aranjmanları ve icraası ile birlikte Shakespeare’in 400. Ölüm Yıldönümü sebebiyle sunmuşlardır. Bu şekilde bu güne dek 19 kez birbirinden özel ve farklı mekanlarda konserler vermişlerdir. Almelek’in Klasik Türk Müziği, Klasik Batı Müziği, Tangolar, Marşlar, Rock, Müzikal tarzlarında besteleri vardır.

Almelek spora gönül veren biri olarak açık deniz maraton yüzücüsü ve sprint triatloncudur.

Almelek evli ve iki çocuk babasıdır.