Standart Yazılar

Kitap Tanıtım Yazısı: Tutku, Değişim ve Zarafet – 1950’li Yıllarda İstanbul –

Öncelikle kitap en iyi dost olduğuna göre ve en güzel hediye de kitap olduğuna göre ‘çok sayıda dost kazanmak’ kadar anlamlı bir şey var mı!! Bu kitap da bize çok değerli Saranga Ailesi’nden hediye olarak geldi!

Geçmişi incelediğimiz zaman bugünü daha iyi idrak etmek mümkün oluyor! Şimdiki hayatımız geçmişin aynası adeta. 1950’lerde İstanbul’da bir çok konuda olan biten günümüzün habercisiydi. Bu olayları/gelenekleri/ritüelleri/kuralları/kültürü de incelemişler yazarlar Güven Gürkan Öztan ile Serdar Korucu ve bize yansıtmışlar, sağolsunlar!

Bazı örnekler:

“İstanbul’da bisiklete binen sayısı 1950’lilerde iyiden iyiye artar ve yazları bisikletle gezmek bir eğlence halini alır. Sonrasında “bisiklet ehliyeti” uygulamasına geçilir.”

Dans sayesinde evlenmekten kurtulan bir kişi gördünüz mü?

“Dansın şöhreti, zorla evlendirilmek istenen bir İstanbullu genç kızı nikahtan kurtarmıştır. 1957 yazına Balat’ta giriyoruz. Genç bir kız annesinin zoruyla istemediği bir adamla nişanlanır. Nişan töreni sonrasında müstakbel gelin eniştesiyle sahnede rock’n roll yapar. Damadın ailesi derhal kesmesini söylese de genç kız aldırış etmez. Nihayetinde iki aile birbirine girer, hakaretler havada uçuşur ve yüzükler karşılıklı olarak atılır. Evlenmekten kurtulan kız ise etrafındakilere özgürlüğünün sırrını verir: ‘Ne yapayım onu istemiyordum. Kıskanç ve mutaassıp olduğunu biliyordum. Benim tarafımı tutan eniştemle anlaşarak Rock’n roll yapacak, bacaklarım açılıp herkes göreceği için F. Nişanı bozacaktı. Hadise tam tasarladığımız gibi cereyan etti. Neticeden çok memnunum.’

Bu kitabı okumanızı öneririm.

Load More Related Articles
Load More By Alper Almelek
Load More In Standart Yazılar

Yanıtla

Your email address will not be published.Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *

Check Also

Kitap Tanıtım Yazısı: Sputnik Sevgilim, Haruki Murakami

ŞU, BU’na aşık, BU, ŞU’yu arkadaşça çok çok ...

FORMÜLÜM


Alper Almelek 1971’de dünyanın en güzel şehri olarak nitelediği İstanbul’da doğmuştur. University of Southern Maine ve Sonoma State University’de Siyasal Bilimler ve Müzik eğitimi (Opera Şarkıcılığı ve Piyano) görmüştür. 1995’te yurda dönüşü ertesinde 11 yıl boyunca aile işinde çalıştıktan sonra Siegwerk Corporation’ın Türkiye Genel Müdürü...
DEVAMINI OKU

TESTLER

KİTAP İNDEKSİ

INSTAGRAM KÖŞESİ

Instagram has returned invalid data.

İŞ’TE KAHKAHA