Standart Yazılar

Kitap Tanıtım Yazısı: Mutlu Olma Sanatı, Arthur Schopenhauer

Felsefe öyle enteresan bir okuma diline sahip ki, insan okurken kendini sözcüklerin yan yana duruşuyla oluşan bir mantık çağlayanının ta ortasında ufacık savunmasız bir kayığın içinde buluyor ve şelaleye sürüklenmeden karaya çıkabilmek için can havliyle cümlelerin anlamlarını buluşturup paragrafın ne ifade ettiğini çözmeye çalışıyor ve bunu yaparken de her zaman Sherlock Holmes’ün soğukkanlılığını koruyacağına dair garanti veremiyor.
Aslında kitabın kapağını okuduğunuzda ‘’Mutu Etme Sanatı’’ başlığı bu şelalenin bir Niagara olmadığı tesellisini size sunsa da içine girince aslında Schopenhauer’in salına bindiğinizi daha da idrak edip karşı kıyıya ulaşmak için tüm dikkatinizi kullanarak evdeki herkesin uyuduğu şu saatlerden güç aldığınızı bilerek de hareket imkanı tanıyorsunuz kendinize. Kitapta mutlu olmak ile ilgili öyle akılcı tespitler var ki, gerek Schopenhauer’in gerekse onun alıntıladığı Aristoteles, Seneca, Shakespeare, Kant, Horatius, Ovidius gibi değerli beyinlerin bulgularını kaşıkladığınız zengin çorbanın birbirinden farklı baharatları olarak kabul ediyorsunuz ve damak tadınız bayram ediyor.
Bu kitabı okumak demek kendinizce arşivlemek demek çünkü bu kadar kıymetli cümleleri ezberleyemeyeceğinize göre bir yerlere yazmanız gerekmekte. İşte bir kaç tanesi: *Eudaimonia büyük bir feragatte bulunmadan ve kendini zapt etmeden, amaçları için olası araçları gözetmekten başka bir şey yapmayan diğerleri olmadan, nasıl olabildiğince mutlu yaşanabileceğini öğretir. *En başta neşeli bir mizaç, mutlu bir ruh hali. Ama öncelikle yakından ilintili ve neredeyse vazgeçilmez koşulu olan beden sağlığı. Üçüncüsü; iç huzuru. *Başkasının mutlu olması seni rahatsız ediyorsa asla mutlu olamazsın (Seneca). *Göğsünü saran zincirleri kırıp sızlanmayı kesen kimse, ruhunun en büyük kurtarıcısıdır (Ovidius). *Zenginlik, deniz suyuna benzer: Ne kadar içilirse o kadar susatır. Aynı şey şöhret içinde geçerlidir. *Neşe en güvenli kazançtır. Ayrıca sadece mevcut an için değeri olduğundan, gerçekliği iki sonsuz zaman arasında bölünmez bir mevcudiyet biçiminde olan varlık için de en yüce servettir.
#alperalmelekkitapönerileri #kitap #kitapönerileri #alperalmelek

Load More Related Articles
Load More By websitesiadmin
Load More In Standart Yazılar

Yanıtla

Your email address will not be published.Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *

Check Also

Azim & İnovasyon Semineri, Üsküdar Amerikan Lisesi U Solve It Programı

  Geçtiğimiz ay Üsküdar Amerikan Lisesi’nin düzenlemiş olduğu ...

FORMÜLÜM


Alper Almelek 1971’de dünyanın en güzel şehri olarak nitelediği İstanbul’da doğmuştur. University of Southern Maine ve Sonoma State University’de Siyasal Bilimler ve Müzik eğitimi (Opera Şarkıcılığı ve Piyano) görmüştür. 1995’te yurda dönüşü ertesinde 11 yıl boyunca aile işinde çalıştıktan sonra Siegwerk Corporation’ın Türkiye Genel Müdürü...
DEVAMINI OKU

TESTLER

KİTAP İNDEKSİ

INSTAGRAM KÖŞESİ

Instagram has returned invalid data.

İŞ’TE KAHKAHA