Açık Hava Reklamları/Şartlanma/Seksüel Etkileşim 4-5-6-7

Sanat dünyasında divanda veya yatakta yan uzanan kadını resmetme çağlardır tercih edilen pozlardandır. Belki de kadının estetiğini yerinde bir şekilde ifade edebildikleri için. Mesela aşağıdaki örneklere bakın:

1) Louis David’den ‘Madame Recamier’in tablosu:

2) Jean-Auguste-Dominique Ingres, ‘Le Grande Odalisque’ tablosu:

Bu iki eserde de farklı pozlarda ama yan yatmış kadınlarını görüyorsunuz.

Şimdi bakalım Açık Hava Reklamları’nda bu poz nasıl işlenilmiş:

Mango Sonbahar kreasyonunu sunarken çok çekici bir kadını işlemiş, hem de modern bir kadın (saçları kısa) ve üzerindeki siyah elbise onun çekiciliğini ön plana çıkartıyor.

L’art Passionel (İhtiraslı Sanat) Frey Wille de bu neredeyse üstü çıplak olan güzel mankeni sanki bir deniz kızı şeklinde yan yatırtmış (kuyruğunu görmesek de çağrıştırıyor gibi) ve çok şık bir saati betimliyor. Vücuduna yaldız sürmüş olmaları çok estetik gösteriyor.

Dilek Pınar’ın ‘Nazar Değmesin’ albümünün satışı için yapılmış kışkırtıcı pozlu bir reklam çalışması. Kadının bacaklarını özellikle göstermek istemişler belli ki. Tam yan yatmamışsa da tabloları andırıyor.

Network, Inges ve David’in fikrini iyicene cinselliğe dökmüş. Buradaki resmedilen kadın çok daha aktif gözüküyor tablolara göre.

Network’ün bir diğer benzer reklamı da aşağıda.

Load More Related Articles
Load More By Alper Almelek
Load More In Seksüel Etkileşim

Yanıtla

Your email address will not be published.Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *

Check Also

Kitap Tanıtım Yazısı: Sputnik Sevgilim, Haruki Murakami

ŞU, BU’na aşık, BU, ŞU’yu arkadaşça çok çok ...

FORMÜLÜM


Alper Almelek 1971’de dünyanın en güzel şehri olarak nitelediği İstanbul’da doğmuştur. University of Southern Maine ve Sonoma State University’de Siyasal Bilimler ve Müzik eğitimi (Opera Şarkıcılığı ve Piyano) görmüştür. 1995’te yurda dönüşü ertesinde 11 yıl boyunca aile işinde çalıştıktan sonra Siegwerk Corporation’ın Türkiye Genel Müdürü...
DEVAMINI OKU

TESTLER

KİTAP İNDEKSİ

INSTAGRAM KÖŞESİ

Instagram has returned invalid data.

İŞ’TE KAHKAHA